15.06.2023

Dalies:

Absolventa pieredzes stāsts: plusu un mīnu metode karjeras izvēlē

Ceļš uz profesionālo izglītību

Savas izglītības gaitas Līga Daunaroviča uzsāka Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolā, Limbažu novadā, bet pēc pamatskolas absolvēšanas bija dažādas domas – iegūt vidējo izglītību vidusskolā, mainīt vidi un doties uz Rīgu vai doties uz tuvāku pilsētu – Valmieru. Pēc plusu un mīnusu analīzes, izvēle tika izdarīta par labu Valmieras tehnikumam un loģistikas darbinieka profesijai, lai jau pēc četriem gadiem būtu iegūta ne tikai vidējā izglītība, bet arī profesija. Par profesijas izvēli Līga saka: “Liela nozīme bija arī tam, ka loģistikas darbinieks ir un būs pieprasīta profesija arī nākotnē”.

Pieredze Erasmus+ praksē Polijā

Četru gadu laikā Valmieras tehnikuma audzēkņiem neatņemama mācību procesa sastāvdaļa ir prakse – gan praktiskie uzdevumi skolas laboratorijās, gan prakse Latvijā un pat ārzemēs. Erasmus+ projekta ietvaros Līga devās sešu nedēļu ilgā praksē uz Poliju, un citi grupas biedriem bija iespēja praktizēties uzņēmumos Kiprā un Maltā.

Katrā uzņēmumā un katrā valstī prakses pieredze ir dažāda, bet Līgai izdevās aizvadīt interesantu un vērtīgu praksi uzņēmumā, kas ir lielākais produktu un pakalpojumu piegādātājs TSL (Transport, Shipping & Logistics) nozarei Polijā: “Ieguvu lielisku pieredzi sākot no maršrutu plānošanas līdz pat to izbraukšanai. Jāsaka, ka kurjeri atzinīgi vērtēja mūsu, praktikantu, veidotos maršrutus – vēl viena ļoti vērtīga pieredze, kas noteikti noderēs nākotnē”.

Prakses uzdevumu saraksts bija ļoti dažāds – noliktavas atlikumu pārbaude, preču pieņemšana un nodošana, efektīvākā maršruta izveide. “Noteikti atmiņā paliks brauciens ar kravas automašīnu, ko pavadījām profesionāļu uzraudzībā, stāvlaukumā, slēgtā teritorijā,” Līga ar pozitīvām emocijām atminas īpašo notikumu. 

Ļaušanās izaicinājumam

Došanās prom no mājām uz tik ilgu laiku patiesi ir izaicinājums, jo ir daudz nezināma par to, kas sagaidīs. Lai gan pirms došanās uz Poliju, Līgu māca šaubas, taču tagad viņa ir priecīga, ka neatteica un izmantoja šo iespēju, jo iegūtā pieredze ir neaizmirstama un patiesi vērtīga – izpratne par to, kā strādā uzņēmumi ārzemēs, angļu valodas uzlabošana gan komunicējot prakses vietā, gan ārpus tās, pieredze loģistikas darbinieka profesijā, kā arī redzesloka paplašināšana – Polijas iepazīšana, dažādu apskates objektu, piemēram, Aušvicas muzeja apmeklēšana.

Ar skatu pagātnē un nākotnē

Pēc Valmieras tehnikuma absolvēšanas jūnijā, atmiņas par studiju laiku vienmēr būs pozitīvas: “Vienmēr atcerēšos skolotāju Zani, ko iesaucām par Zanīti. Viņa vienmēr sniedza atbalstu, tāpat arī citi skolotāji būs vienmēr paliks atmiņā”. Tikpat neaizmirstama būs dalība projektā “Work 4.0 – future job market”, kurā pētījām izaicinājumus, kuri dažādās nozarēs rodas automatizētu risinājumu ieviešanas procesā. Devāmies uz Vāciju, Industrija 4.0 pirmrindnieci, tur mums bija interesanta iespēja salīdzināt Latvijas un Vācijas uzņēmumu pieredzi”.

Dzīvošana dienesta viesnīcā sniedza noderīgas prasmes, sagatavojot pieaugušo dzīvei, jo pašiem bija nepieciešams parūpēties gan par ēdiena gatavošanu, gan istabiņas tīrību. Šī pieredze ir uzlabojusi manu disciplīnu, atbildības sajūtu un rūpes par apkārtējo vidi, kas ir svarīgi uzsākot patstāvīgu dzīvi.

Par izglītības iegūšanu Valmieras tehnikumā Līga saka: “Ne brīdi nenožēloju savu izvēli doties profesionālās izglītības ceļu, jo četru gadu laikā esmu ieguvusi vidējo izglītību, pielietojusi teorētiskās un praktiskās zināšanas dažādos uzņēmumos gan Latvijā, gan ārzemēs, ieguvusi daudz jaunus kontaktus, iemācījusies parūpēties par sevi un adaptēties sev nezināmā vidē, uzlabojusi sadarbības prasmes un angļu valodas zināšanas”. 

Nākotnes plāni

Līga grasās turpināt mācības studējot augstskolā. Viņa vēlas apgūt jaunu jomu un interesējas par  psiholoģiju. Arī tagad lēmuma pieņemšanā tiks skaitīt plusi un mīnusi par labu augstskolai un izglītības programmai. “Iegūtās zināšanas un pieredze vienmēr paliks ar mani, kā arī palīdzēs karjeras veidošanā un darba vietas meklēšanā” ir pārliecināta Līga Daunaroviča, topošā loģistikas darbiniece, kas jau jūnijā absolvēs Valmieras tehnikumu.

Aktivitātes tiek īstenotas Erasmus+ projekta Nr.  2021-1-LV01-KA121-VET-000011169 ietvaros un tiek līdzfinansētas no Eiropas savienības budžeta.