04.07.2023

Dalies:

Absolventu pieredzes stāsts: viena joma, dažādas pieredzes

040723 Erasmus

Mārtiņš un Renārs Červidi ir dvīņu brāļi, kuri līdz 9.klasei mācījās Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā.

«Vēlējos iegūt vidējo izglītību ar profesiju, tādēļ izvēlējos uzsākt mācības tehnikumā loģistikas specialitātē. Valmierā varēju uzsākt arī savu patstāvīgo dzīvi,” atmiņās dalās Mārtiņš. Arī Renārs pēc brāļa ieteikuma nolēma uzsākt mācības Valmieras tehnikumā. Šogad karjeras ceļi viņus aizveduši pat uz Kipru un Maltu.

Abi brāļi uzskata, ka loģistika ir ļoti plaša profesija, piemērota cilvēkiem, kuriem patīk plānot, organizēt, sekot, lai visi procesi ir strukturēti. Jau no pirmā kursa Mārtiņam un Renāram bija iespēja iegūt praktiskās zināšanas uzņēmumā, mācību praksi apgūstot tirdzniecības veikala  noliktavā. Tas palīdzēja saprast, kāda ir materiālu plūsma, preču pieņemšana, kā notiek to izvietošana noliktavās.

Mācoties otrajā kursā, puiši ieguva padziļinātākas zināšanas savā jomā un secināja, ka vēlas iegūt pieredzi plašākā uzņēmumā, kas nodarbojas ar preču eksportu uz citām valstīm. Tas bija labs lēmums, jo lielākos uzņēmumos preču plūsmu un transportēšanu var apgūt pamatīgi, visās niansēs.

Ceturtajā kursā brāļiem bija iespēja Erasmus+ projekta ietvaros doties uz  Kipru un  Maltu, lai tur pavadītu daļu no savas kvalifikācijas prakses, pilnveidojot profesionālās prasmes starptautiskā uzņēmumā. Priekšzināšanas Mārtiņam un Renāram jau bija. “Strādājot uzņēmumā EuroBridge, sāku ar pamatdarbiem, lai saprastu kāda ir uzņēmuma specifika un noliktavas struktūra. Tiku arī pie sarežģītākiem darbiem. Tie bija jāveic ofisā, lai saprastu šo loģistikas otru pusi. Loģistikas speciālistam darbs nav tikai noliktavā, bet arī ar biroja dokumentiem un ar tiem saistītiem procesiem,” Renārs atminas par pavadīto laiku Maltā. Savukārt uzņēmums Limassol pilsētā, Kiprā, kur  sešas nedēļas pavadīja Mārtiņš, ir inovatīva, tehnoloģiski attīstīta kurjeru kompānija “Svelta”. Tā nodarbojas ar pasūtījumu piegādāšanu klientiem visā salas teritorijā. Kompānija dibināta pandēmijas «Covid-19» laikā, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri nevarēja iziet no mājām, bet vēlējas saņemt preci,” par prakses uzņēmumu stāsta Mārtiņš.

Renārs Erasmus+ prakses laikā Maltā ir pārliecinājies par savām zināšanām, esot ārpus savas komforta zonas, jo ikdienā bija jāsazinās svešvalodā un jāstrādā citas kultūras vidē. Tas bija izaicinošs pieredzes posms Renāra profesionālajā attīstībā. Puisis uzņēmumā darbojās ar maršrutu plānošanu, ikdienā arī pārskatīja un optimizēja noliktavas darbu, lai tas būtu ērtāks un efektīvāks ne tikai pašam, bet arī kolēģiem.

Mārtiņš atminas, ka prakses vadītājs teicis: “Lai tu būtu labs loģistikas darbinieks, tev ir jāiepazīst noliktavas darbi un jāizprot to nozīme. Ikkatrs uzdevums jāveic korekti, jo tas paātrina preču nosūtīšanu un nodrošina to, ka klienti būs apmierināti ar saņemto pakalpojumu.” Brāļi uzskata, ka lielākais izaicinājums, aizbraucot uz citu valsti kā loģistikas darbiniekam ir saprast to, kā atšķiras uzņēmuma dokumentācija. Loģistikas profesija pieprasa izprast arī detaļas un visu korekti saplānot. 

«Pirms darba uzdevuma veikšanas, mums ieteica, kā darīt labāk, lai nepieļaujam visbiežāk sastopamās kļūdas. Mums bija jāpārzina divas sistēmas, un katra no tām veica savu funkciju. Jāsaprot, kurā gadījumā katra sistēma būs piemērotāka. Pirmās nedēļas laikā iepazinām visu uzņēmuma specifiku. Pēc tam sākām reāli darboties, strādāt efektīvi un sniegt pienesumu uzņēmumam. Protams, kolēģi vienmēr bija atbalsts un guvām uzticību sev, ka darām pareizi tādējādi iegūstot darba devēja uzticību. Kolēģi iepazīstināja ar saviem darba uzdevumiem, kas bija gana izzinoši un deva papildus pieredzi, ”stāsta Mārtiņš.

Renārs piebilst: “Viennozīmīgi, mans lielākais izaicinājums bija – komunikācija svešvalodā, jo līdz šim nebija nācies tik intensīvi izmantot svešvalodu. Taču tas bija labs pārbaudījums, kas ļāva man attīstīt savas valodas prasmes un pārvarēt neērtības un nedrošības sajūtu. Tas bija iedrošinošs un veicinošs posms manā svešvalodas attīstībā. ” Abi brāļi uzskata, ka liels ieguvums ir gūt darba pieredzi starptautiskā uzņēmumā. Lai gan Latvijā ir piegādes kurjera kompānijas, Kiprā un Maltā tās darbojas citādāk. Arī princips, kā viņi iedala pasūtījumus, lai efektīvi to izmantotu, tos sadala pa reģioniem. Strādājot ārzemēs, jaunieši apzinās, cik svarīga ir apgūtā teorētiskā bāze – viens ir teorētiski apgūt  konkrētas lietas, bet jāprot tās arī pielietot praktiski. Mārtiņš piebilst: ”Esot starptautiskā uzņēmumā, ieguvu kontaktus, kā arī saņēmu darba piedāvājumu uzņēmumā, kurā darbojos sešas nedēļas.”

Abi puiši ir absolvējuši veiksmīgi Valmieras tehnikumu un nu jau gatavojas dokumentu iesniegšana augstskolā. Mārtiņš pašlaik ir lielas izvēles priekšā, jo pavisam ir trīs augstskolas, kurās vēlētos turpināt studijas. Viena no tām – Rīgas Tehniskajā Universitāte, Inženierekonomikas un vadības fakultāte, kas arī cieši saistīta ar loģistikas profesiju. Tikmēr Renārs vēl ir izvēles priekšā, kur turpināt savas studijas.

Atskatoties uz tehnikumā pavadīto laiku, brāļi norāda: “Tā ir izglītība ar vērtību. Šeit var iegūt profesiju, kas ietver gan teorētiskās zināšanas, gan praktisko pieredzi, darbojoties reālos uzņēmumos. Jau 16 gados gūsti darba pieredzi, kas tev palīdz saprast, ko dzīvē vēlies darīt vairāk, ko mazāk. Kas tevi interesē? Ko vēlies darīt nākotnē? Vēl noteikti arī tas, kas man paliks atmiņā, ir kolektīvs, cik saliedēta grupa mēs esam. Gribētu domāt, ka man ir paveicies ar kursa biedriem,” dalās Mārtiņš. Viņš uzsver, ka zināšanu nekad nevar būt par daudz. Tāpat svarīgi iegūt kolēģus un izveidot labas darba attiecības, jo  nekad nevar zināt, kad šīs attiecības var noderēt vai palīdzēt virzīties tālāk nākotnē.

Aktivitātes tiek īstenotas Erasmus+ projekta Nr.  2021-1-LV01-KA121-VET-000011169 ietvaros un tiek līdzfinansētas no Eiropas savienības budžeta.