04.03.2014

Dalies:

No lielbritānijas praksē uz valmieru

Šovasar Valmiera ir galamērķis ne tikai ārvalstu ceļotājiem, bet arī studentiem, kas vēlas gūt darba pieredzi Latvijas uzņēmumos. Sadarbojoties Valmieras tehnikumam, SIA “Valmiermuižas alus” un SIA „Akācija E.V.”, praksē ir uzņemtas sešas jaunietes no Lielbritānijas.

Meitenes Bethany, Kristina, Danna, Eleanor, Cassian un Chloe Valmierā ieradās jūnija sākumā, lai Erasmus+ projekta “Broader horizons” ietvaros mācītos pavāra profesijas noslēpumus Valmiermuižas Alus virtuvē, kafejnīcā “Jauna saule” un restorānā “Teātra Vīna Studija”. Jaunietes atzīst, ka ir patīkami pārsteigtas par augsto kvalitātes līmeni ēdināšanas uzņēmumos Latvijā. Ļoti atzinīgi tiek vērtēta arī darba organizācija restorānu virtuvēs. Cassian norāda: “Lielbritānijā par pavāriem galvenokārt strādā vīrieši, darba vidē bieži valda stress un nekārtība. Valmierā savukārt ēdināšanā pārsvarā darbojas nosvērtas sievietes (cool women – angļu val.), un darbs rit vieglā un patīkamā gaisotnē”.

Latvijas gastronomijas īpatnību apgūšana meitenēm ir viens no lielākajiem profesionālajiem izaicinājumiem. Jaunietes norāda, ka nekad iepriekš nebija gatavojušas tik daudz dažādu veidu mērces. “Garšas nianses ir saprotamas un patīkamas arī mums kā citas kultūras pārstāvēm, taču Lielbritānijā svaigi gatavotās mērces noteikti netiek piedāvātas tik daudz un dažādos veidos,” pieredzē dalās Bethany. Kopumā ēdienu gatavošanā Latvijā tiek izmantos salīdzinoši daudz vairāk dārzeņu, tādēļ studentes priecājas par iespēju apgūt līdz šim nezināmas nianses šo pārtikas produktu izmantošanā.

Strādājot Valmierā jaunietes pašmācības ceļā apgūst arī latviešu valodu. Smejoties meitenes stāsta, ka pirmie vārdi, ko viņas iemācījušās darbā bija “piens” un “kartupeļu pankūkas”. Valodas prasmes tiek pilnveidotas gan darbā, gan brīvajā laikā, tiekoties ar vietējiem jauniešiem. Par mentoriem Lielbritānijas meitenēm ir kļuvuši Valmieras tehnikuma audzēkņi, kuri izmanto izdevību pavadīt laiku kopā ar ārvalstu studentēm, lai iejustos starptautiskā vidē un papildinātu savas angļu valodas zināšanas, pirms paši šovasar dosies praksē ārzemēs. Erasmus+ projekta “Prakse-Tavs ceļš uz profesiju” ietvaros praksē uz Lielbritāniju, Itāliju un Slovākiju šovasar kopumā dosies 22 Valmieras tehnikuma audzēkņi.