Valmieras tehnikumā noslēgusies karjeras nedēļa “Klau! Sadzirdi un liec aiz auss!”
No 26. oktobra līdz 30. oktobrim visā Latvijā norisinājās Karjeras nedēļa, kuru jau astoto gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA), sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām un profesionālās izglītības kompetences centriem. Karjeras nedēļas ietvaros arī Valmieras tehnikumā notika vairākas radošas aktivitātes, kuras piedalījās jaunieši gan attālināti, gan arī klātienē.
26. oktobrī
Karjeras nedēļa iesākās ar “Dreams Foundation” vebināru, kurā 2.grupas Viesmīlības pakalpojumu speciālisti un 5. grupas Pavāri guva izsmeļošu informāciju par izglītības iespējām Eiropā. Vai zināji, ka Dānijā, Zviedrijā un Somijā vari iegūt augstāko izglītību bez maksas? Studijas ārzemēs ne tikai uzlabo svešvalodu zināšanas, bet arī paver dažādas starptautiskas iespējas, palīdz labāk iepazīt un saprast sevi, iemāca, kā būt pasaules pilsonim, labāk izprotot dažādus cilvēkus, kultūras un mentālās iezīmes.
27. oktobrī
Pie 13. grupas Mehatronisku sistēmu tehniķiem un 22. grupas Mašīnbūves tehniķiem viesojās frīkbaiku meistars Gatis Kreicbergs, kurš ar jauniešiem dalījās savā dzīves gājumā un atklāja, ka ne vienmēr ārzemes ir labākā vide starptautiskam biznesam. Gatim savu biznesu labāk izdodas attīstīt tieši Latvijā. Kā saka Gatis: “Latvijā var visu, tikai jādara. Viss ir atkarīgs no tevis paša.” Jāatzīst, ka Gatis ir īsts brīvmākslinieks, kura garāžā top vistrakākie braucamrīki pēc īpaša pasūtījuma, arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pasākumā jaunieši guva sekojošas atziņas: “Tu vari izdarīt jebko, tikai jāpieliek savs prāts un jāiegulda laiks”, “Jādara tas kas patīk un aizrauj, tad ar laiku atnāks viss, ko vēlies!”, “Bija labi, interesanti, guvu iedvesmu, iespējams, ka drīz pats mēģināšu ko līdzīgu uztaisīt.”
27. oktobrī
Vakarā Valmieras tehnikuma audzēkņu vecāki un skolotāji tikai aicināti vērot tiešraides diskusiju “Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?”. Secinājums – ne vienmēr atzīmes ir noteicošais faktors nākotnes profesijas izvēlē. Tas, ka jaunietim padodas matemātika, nenozīmē, ka viņš savu dzīvi vēlēsies saistīt ar šo nozari, kļūstot par ekonomistu, analītiķi vai programmētāju. Ne vienmēr zināšanas ir līdzsvarā ar bērna interesēm un prasmēm. Svarīgākais ir ļaut bērniem pašam kļūdīties, cenšoties sasniegt savus mērķus, nevis vadīties tikai pēc savām – pieaugušā – vēlmēm vai mērķiem. Svarīgi ir savus sapņus neuzspiest citiem, ir jāļauj katram iet savu ceļu.
28. oktobrī
No rīta jaunieši vēroja VIAA organizēto tiešraides diskusiju “Uzklausi, padomā un izlem pats!”. Diskusijas laikā galvenā gūtā atziņa: “Galvenais ir saprast – ko TU gribi? Ikvienā no mums ir savs potenciāls, svarīgi ir neskriet līdzi bara instinktam. TU ESI TU PATS! Katram ir tiesības izlemt un negribēt darīt tā, kā citi, bet, pieņemot lēmumu, pašam jāprot sadzīvot ar savu izvēli, jo mūsu izvēles nosaka dzīves un darba līmeni nākotnē”. Savu spēju plašākai attīstībai Artis Daugins, “Blue Shock Race” dibinātājs un vadītājs, iesaka piedalīties dažādos projektos, interešu izglītībā, skolas pašpārvaldē un citās aktivitātēs, kuras sniedz skola vai pašvaldība. Kā arī svarīgi ir disciplinēt sevi, jo, iespējams, tieši disciplīna būs tā, kas novedīs tevi pie panākumiem. Arī dziedātāja Patrisha tiešraides diskusijas laikā atzīst, ka disciplīnai ir jābūt, bet ir jādod iespēja jaunietim par to lemt. Disciplīna nav piespiešana, disciplīna ir tava izvēle, kas tevi noved pie konkrēta rezultāta.
Roberts Klēpis, ekstrēmā sporta biedrības “Rave tem” dibinātājs, BMX braucējs un treneris atzīst, ka ikvienam cilvēkam dzīvē iestājas lūzuma punkts, neatkarīgi no mantiskā stāvokļa, popularitātes vai reliģiskās piederības. Šādos brīžos pats svarīgākais ir iet, iet un iet, doties un neapstāties, lai cik grūti tas arī būtu. RSU Karjeras centra karjeras konsultante Baiba Prauliņa atzina, ka pašlaik notiek profesiju uzlabošana, jo arvien populārākas kļūst profesijas, kas saistītas ar digitālo vidi. Līdz ar to arvien populārākas kļūst IT prasmes, kuras tiek prasītas pat grāmatvedim un administratoram. Viennozīmīgi ir tas, ka nākotnē būs vajadzīgi profesionālo jomu speciālisti.
28.oktobra pēcpusdienā skolā viesojās Ilze Palmbaha – PricewaterhouseCoopers Nodokļu pārvaldības un grāmatvedības nodaļas vadītāja, LR Grāmatvežu asociācijas valdes locekle. 2017.gadā iekļuvusi starptautiskā novērtējuma Top 50 sievietes grāmatvedībā (Top 50 Women In Accounting) līderu vidū. Ilze stāstīja par grāmatvedības un finanšu nozares attīstību 21. gadsimtā, par mākslīgo intelektu un robotiem grāmatvedībā un to kā šī nozare mainās jau pašlaik. Ko par grāmatvedību saka audzēkņi? Jaunieši domā ka Latvija kopumā atpaliek no pasaules grāmatvedības sasniegumiem, bet tā ir vērtīga profesija, jo grāmatvedība noder visur. Viss ar laiku mainīsies, arī grāmatvežu darbs, jo šī profesija noteikti spēs pielāgoties digitālizācijai, bet svarīgi ir nepārstāt mācīties un mainīties līdzi.
Karjeras nedēļas izskaņā Valmieras tehnikumā dzīvojošajiem dienesta viesnīcas audzēkņiem tika rīkots kino vakars ar filmu “Sātans Pradas brunčos”. Filmas sižets mums liek padomāt par dzīves vērtībām, par to cik tālu esi gatavs iet, lai sasniegtu savus dzīves mērķus. Vai vienmēr ilgi kārotais un sasniegtais rezultāts rada mums pilnīgu piepildījumu?
(Olimpiskais čempions desmitcīņā un amerikāņu realitātes šovu zvaigzne)
Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekts Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.