04.03.2016

Dalies:

Valmieras tehnikuma pedagogi gūst pieredzi lisabonā un montijo

Viens no tūristu iecienītākajiem galamērķiem Eiropā – Lisabona – ir īstā vieta, kur doties, lai smeltos pieredzi un zināšanas viesmīlības jomā, kā arī labu pieredzi ražošanā. Jūlija sākumā Portugāles galvaspilsētā viesojās Valmieras tehnikuma pedagogi, apmeklējot profesionālās izglītības iestādes, uzņēmumus, 4 un 5 zvaigžņu viesnīcas.

Piecas dienas ilgajā vizītē pedagogi iepazina viesmīlības un tūrisma skolu “Escola Profissional Setubal”, kas ir vecākā no valstī esošajām 12 šīs nozares skolām. Pedagogi iepazinās ar augstas klases restorānu un viesnīcu darba organizāciju, kā arī ar portugāļu kolēģiem tika salīdzināti un pārspriesti tādi jautājumi kā noslodzes plānošana, serviss, piedāvājumi, darbs ar klientiem un citi.

Vizītes laikā tika gūts ieskats Portugāles profesionālās izglītības sistēmā, apmeklējot gan pieaugušo izglītības centru, gan tehnisko novirzienu profesionālās izglītības iestādi Escola Profissional Setubal. Pedagogi pēc atgriešanās dalās iespaidos, ka Portugālē ir ļoti labas arodizglītības tradīcijas, lielu daļu skolu pārvalda privātais sektors.

“Būtiska nozīme ir atlases konkursam, piemēram, tehniskajā skolā ik gadu no aptuveni 1500 pretendentiem uzņemti tiek 400. Jaunieši pirms iestāšanās piedalās pārrunās, kur iepazīstās ar specialitāti, darba iespējām un nozares uzņēmumiem. Profesiju apgūst motivētākie un spējīgākie jaunieši,” stāsta Valmiera tehnikuma skolotāja Zeltīte Vilciņa.

Tehnisko novirzienu skola un dažādi uzņēmumi bija īpaši saistoši pedagogiem no Valmieras tehnikuma Rankas teritoriālās struktūrvienības, kuri apmāca jauniešus izglītības programmā “Koka izstrādājumu izgatavošana”. Pedagogi apmeklēja gan profesionālās skolas, gan vairākus nozares uzņēmumus, kuros tiek ražotas koka mēbeles. Šogad Montijo reģiona uzņēmumos praksi izies seši topošie būvizstrādājumu galdnieki no Rankas. Pedagogs Mārtiņš Rozentāls atzinīgi vērtē prakses vietas: “Daži audzēkņi jau pirmajā nedēļā devās līdzi kolēģiem uz klientu mājām, lai tur uzstādītu koka virtuves iekārtu. Tādējādi tiek gūta laba pieredze par pilnu produkta ražošanas un pārdošanas ciklu.”

Valmieras tehnikuma pedagogu pieredzes vizīte Portugālē ir daļa no Erasmus+ mobilitātes projekta “Audzēkņu un pasniedzēju kompetences paaugstināšana starptautiskā vidē” Nr.2016-1-LV01-KA116-022446 ietvaros. Projektā piedalījās pedagogi: Solvita Pazāne, Zeltīte Vilciņa, Modris Kitners, Mārtiņš Rozentāls un Bruno Freimanis.